12
дек
Ви майните, тоді ми йдемо до вас
На сьогоднішній день в практиці “Протего” почастішали випадки звернення осіб, що займаються майнінгом криптовалют. Звернення обумовлені рядом причин, серед основних з яких, на наш жаль, вже відкриті кримінальні провадження стосовно майнерів. Більшість подібних кримінальних справ носять суто декларативний та надуманий характер, оскільки питання криптовалют та електронних технологій взагалі в Україні не врегульовано або регулюється поверхнево. На конкретному прикладі, ми мали справу з кримінальними провадженнями відкритими за статтями 201 КК (контрабанда), 203-2 КК (зайняття гральним бізнесом) та навіть 301 КК (ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів). Попри різнобій всі ці справи були спрямовані саме проти майнерів, оскільки під час обшуків вилучалось оснащення для генерації криптовалют. Згодом, при подальшому русі справа перекваліфіковувалась. В голову при цьому лізуть найрізноманітніші думки, від страшної “була б людина, а стаття знайдеться”, до іронічної “у нас немає слова назад, коли треба ми розвертаємось і рухаємось вперед”. Фактично обставини складаються так, що через неврегульованість питання майнінгу криптовалют правоохоронці “змушені” порушувати кримінальні справи за фактами, що хоча б трохи нагадують склад інших злочинів, а при потраплянні лиса в курник – вилучається все, що тільки можливо і порушення законодавства обов’язково знайдуться.
Ми прекрасно розуміємо, що подібний підхід не є новацією правоохоронців і за подібним сценарієм розгортається значна частина кримінальних справ. Ми хочемо наголосити на тому, що на відміну від “класичної” схеми з перекваліфікацією справи у випадку з майнінгом криптовалют варіант зайшли з порнографією а вийшли на суд з ст.212 КК (несплата податків) не проходить. Чому? Тому що майнінг криптовалют на сьогоднішній день не регулюється законодавством. З чого саме повинен сплачуватись податок, з доходу чи прибутку, з отриманого прибутку в гривні чи доларах США, чи з біткоїнів та альткоїнів? Маємо типову для України ситуацію повного провалу законодавчої роботи.
Наше бачення наступне. Громадянин А завіз в Україну комп’ютерного оснащення у кількості умовних сто штук готових для майнінгу пристроїв (чи це відеокарти чи готові консолі для даного прикладу ролі не грає). Ці сто пристроїв легально підключені до електромережі та мережі інтернет. Вони працюють та генерують криптовалюту, приносять власнику дохід. Це бачить власник пристроїв. Що бачить чи може бачити держава та представники правоохоронних органів? Дивного громадянина що витрачає в пусту великі кошти та переводить електроенергію? З нашої точки зору, в подібному випадку, краще порушувати кримінальні справи проти пияків та ізолювати їх за спробу самогубства.
Проблема для наших клієнтів виникала саме через те, що під час проведення обшуку та при вилученні оснащення на цілком надуманих підставах правоохоронці все ж знаходили такі бажані для них порушення. Суть цих порушень різноманітна, від відсутності документів на товар і його можливе незаконне завезення в Україну до порушення законодавства про працю. Незалежно від знайдених правопорушень мета подібних слідчих дій лежала завжди за межами приводу для їх проведення. 

Оставьте свои контактные данные и мы с Вами свяжемся